2019/20 Season Fixtures

First grade (The Belvidere Cup)  
Round
Date
Opposition
Venue
1 28 Sep 19
 Fairfield-Liverpool Waverley Oval
2 5 & 12 Oct 19
 Sutherland Glenn McGrath Oval
3 19 & 26 Oct 19
 Sydney Drummoyne Oval
4
2 & 9 Nov 19
 Manly-Warringah Waverley Oval
5 16 Nov 19
 Penrith Howell Oval
6 23 Nov 19
 UNSW
Waverley Oval
7
30 Nov & 7 Dec 19
 St George
Waverley Oval
8 14 & 21 Dec 19
 Randwick Petersham
Coogee Oval
9 11 Jan 20
 Hawkesbury Owen Earle Oval
10 18 Jan 20
 Bankstown Waverley Oval
11
25 & 26 Jan 20
 Mosman Waverley Oval
12 1 & 8 Feb 20
 Northern District
Mark Taylor Oval
13 15 & 22 Feb 20
 Parramatta Waverley Oval
14 29 Feb & 7 Mar 20
 North Sydney
North Sydney Oval
15 14 Mar 20
 Sydney Univeristy
Waverley Oval

Kingsgrove Sports Twenty20 Cup  
Round
Date
Opposition
Venue
1 13 Oct 19 (2.30pm)
 UNSW Waverley Oval
2 27 Oct 19 (10.00am)
 St George
Hurstville Oval
5
3 Nov 19 (2.30pm)
 Mosman Allan Border Oval
8
24 Nov 19 (2.30pm)
 Gordon Chatswood Oval
9
1 Dec 19 (10.00am)
 UTS North Sydney
Waverley Oval
10
1 Dec 19 (2.30pm)
 Randwick Petersham
Waverley Oval
SF 8 Dec 19
 

PF
22 Dec 19
 

Final 12 Jan 20
 

Second grade (The Albert Cup)  
Round
Date
Opposition
Venue
1 28 Sep 19
 Fairfield-Liverpool Rosedale Oval
2 5 & 12 Oct 19
 Sutherland Waverley Oval
3 19 & 26 Oct 19
 Sydney Waverley Oval
4
2 & 9 Nov 19
 Manly-Warringah Manly Oval
5 16 Nov 19
 Penrith Waverley Oval
6 23 Nov 19
 UNSW
David Phillips South
7
30 Nov & 7 Dec 19
 St George
Hurstville Oval
8 14 & 21 Dec 19
 Randwick Petersham
Waverley Oval
9 11 Jan 20
 Hawkesbury Waverley Oval
10 18 Jan 20
 Bankstown Bankstown Oval
11
25 Jan 20
 Mosman Allan Border Oval
12 1 & 8 Feb 20
 Northern District
Waverley Oval
13 15 & 22 Feb 20
 Parramatta Old Kings Oval
14 29 Feb & 7 Mar 20
 North Sydney
Waverley Oval
15 14 Mar 20
 Sydney University
University Oval

Third grade (The Mitchell Cup) 
Round
Date
Opposition
Venue
1 28 Sep 19
 Fairfield-Liverpool  Trumper Oval
2 5 & 12 Oct 19
 Sutherland  Sutherland Oval
3 19 & 26 Oct 19
 Sydney  Birchgrove Oval
4
2 & 9 Nov 19
 Manly-Warringah  Trumper Oval
5 16 Nov 19
 Penrith  Bill Ball Oval
6 23 Nov 19
 UNSW
 Trumper Oval
7
30 Nov & 7 Dec 19
 St George
 Trumper Oval
8 14 & 21 Dec 19
 Randwick Petersham
 Kensington Oval
9 11 Jan 20
 Hawkesbury  Bensons Lane (Oval 2)
10 18 Jan 20
 Bankstown  Trumper Oval
11
25 Jan 20
 Mosman  Trumper Oval
12 1 & 8 Feb 20
 Northern District
 Asquith Oval
13 15 & 22 Feb 20
 Parramatta  Trumper Oval
14 29 Feb & 7 Mar 20
 North Sydney
 Bon Andrews Oval
15 14 Mar 20
 Sydney Univeristy
 Trumper Oval

Fourth grade (The Reid Cup)  
Round
Date
Opposition
Venue
1 28 Sep 19
 Fairfield-Liverpool  Fairfield Oval
2 5 & 12 Oct 19
 Sutherland  Trumper Oval
3 19 & 26 Oct 19
 Sydney  Trumper Oval
4
2 & 9 Nov 19
 Manly-Warringah  LM Graham Reserve
5 16 Nov 19
 Penrith  Trumper Oval
6 23 Nov 19
 UNSW
 David Phillips North
7
30 Nov & 7 Dec 19
 St George
 Harold Fraser Reserve
8 14 & 21 Dec 19
 Randwick Petersham
 Trumper Oval
9 11 Jan 20
 Hawkesbury  Trumper Oval
10 18 Jan 20
 Bankstown  Kelso Park North
11
25 Jan 20
 Mosman  Rawson Oval
12 1 & 8 Feb 20
 Northern District
 Trumper Oval
13 15 & 22 Feb 20
 Parramatta  Merrylands Oval
14 29 Feb & 7 Mar 20
 North Sydney
 Trumper Oval
15 14 Mar 20
 Sydney Univeristy
 St Paul's Oval

Fifth grade (The David Sherwood Cup)
Round
Date
Opposition
Venue
1 28 Sep 19
 Fairfield-Liverpool  Snape Oval
2 5 & 12 Oct 19
 Sutherland  Tonkin Park
3 19 & 26 Oct 19
 Sydney  Ryde Oval
4
2 & 9 Nov 19
 Manly-Warringah  Snape Oval
5 16 Nov 19
 Penrith  Rance Oval
6 23 Nov 19
 UNSW
 Snape Oval
7
30 Nov & 7 Dec 19
 St George
 Snape Oval
8 14 & 21 Dec 19
 Randwick Petersham
 Snape Oval
9 11 Jan 20
 Hawkesbury  Bensons Lane (Oval 3)
10 18 Jan 20
 Bankstown  Snape Oval
11
25 Jan 20
 Mosman  Snape Oval
12 1 & 8 Feb 20
 Northern District
 Storey Park
13 15 & 22 Feb 20
 Parramatta  Snape Oval
14 29 Feb & 7 Mar 20
 North Sydney
 Tunks Park
15 14 Mar 20
 Sydney Univeristy
 Snape Oval

Poidevin-Gray Shield (Under-21s)
Round
Date
Opposition
Venue
1  13 Oct 19
 UNSW (Twenty20)
Waverley Oval
2  20 Oct 19
 Sutherland Glenn McGrath Oval
3 17 Nov 19
 Mosman Allan Border Oval
4
24 Nov 19
 Gordon Chatswood Oval
5 15 Dec 19
 UTS North Sydney
Waverley Oval
6 19 Jan 19
 Randwick Petersham
Waverley Oval

AW Green Shield (Under-16s)
Round
Date
Opposition
Venue
1 19 Dec 19
 Sydney University
University Oval
2 22 Dec 19
 Sutherland Waverley Oval
3 4 Jan 20
 Randwick Petersham
Waverley Oval
4
5 Jan 20
 Penrith Howell Oval
5 12 Jan 20
 Western Suburbs
Pratten Park
6 14 Jan 20
 Hawkesbury
Waverley Oval
7
16 Jan 20
 Campbelltown-Camden
Waverley Oval

Interested in sponsoring Easts Cricket Club?

Contact our Sponsorship Manager TODAY - A wide range of affordable, tailored packages are available.

Get in touch with us now

Training times

2020/21 Dates/Times to be announced

AGM

Date: Thursday 30th July

Time: 6:30pm

Where: Margaret Whitlam Community Centre, Waverley Oval

GREEN SHIELD


 

Become a Member

We welcome new members to participate in all activities at the club. You might wish to become a volunteer and help out on game day, or you may just have an interest in the club and wish to enjoy some of the club events that are regularly held.... (more)